☰ Menü

Jack London – Altta Kalanlar PDF İndir

Jack London – Altta Kalanlar PDF İndir
Jack London, Londra’nın Doğu yakasındaki; Whitechapel, Hoxton, Spitalfields, Bentham Green ve Wapping’i kapsayan bir bölgeyi, buradaki insanların içine girerek, onlar gibi giyinip, onlar gibi yaşayıp, onlar gibi karnını doyurarak bu yapıtını yaratmıştır.


Bu yaratış, öylesine bir doğallık içermektedir ki, Jack London’ın kendi ifadesiyle; üzerindeki ceketten başka yitirecek şeyi yoktur. O ceket de, eski giysiler satan bir dükkandan alınmıştır.

Buradaki yaşam hem gridir, hem de bulanık. Burada yaşayanlar acz içinde, umarsız, umutsuz, hastalıklıdır. Temizlik için yapılan en ufak bir girişim bile, kahkahalarla karşılanan davranışlar içine girer burada. Buralara yağan yağmur bile doğallıktan uzaktır ve ortalığı temizleme gücünden yoksundur. O da her şey gibi yağlıdır, düştüğü yeri daha çok pisletir. Buradaki duvarların ardında, sıkıntı içindeki insanlar yaşamını sürdürür. Burada ruh inceliğinden söz etmek alay konusu olur, dünya nimetleri yoktur burada.

Londra’da öyle sokaklar vardır ki, burada yaşama gözlerini açan çocukların yüzde ellisi, iki yaşına varmadan ölür. Geriye kalan çocukların yüzde ellisi de, beş yaşına ulaşmadan yaşama gözlerini yumar. Denilebilir ki, buralarda korkunç bir katliam hüküm sürmektedir. Londra’nın kenar mahalleleri, ucu bucağı belirsiz bir mezhabadır.

Jack London’ın tanıklığıyla tarihe not olarak düşülen Altta Kalanlar’ın hikayesinin üzerinden yalnızca bir yüzyıl geçmiş.

Batı’nın bugünkü uygar İngiltere’si, milyonlarca ezilmişin cesedinin yer aldığı temel üzerinde inşa edilmiş.

Jack London, bir belgeyi, o eşsiz üslubuyla hikayeleştirmiş.
(Arka Kapak)

 

 

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara