Fakir Baykurt – Irazca’nın Dirliği PDF İndir

Fakir Baykurt – Irazca’nın Dirliği e kitap

Fakir Baykurt – Irazca’nın Dirliği PDF İndir

Irazca şu dünyaya geldi geleli gün yüzü görmemiştir. Dertli mi dertli bir kadındır; üstelik genç yaşta dul kaldığından kadınlığını da bilememiştir. Geçimdi, çocuktu, sonra torundu derken sırtı doğru düzgün yumuşak bir yatağa değmemiştir. Yetmezmiş gibi, köyün muhtarı Cımbıldak Hüsnü ile Haceli’yi ev yeri yüzünden düşman beller kendine. Ev işi halloldu, sular duruldu derken, anlar ki, su uyurmuş ama düşman uyumazmış.

Bu sefer torunu Ahmet’e kötülük eder düşmanlar; oğlu Bayram ölümlerden döner. Yitirir bir bir dayanaklarını… ve zavallı Irazca’nın ne dirliği kalır ne düzeni.
Fakir Baykurt, Karataş köyü ve insanlarını anlattığı ve Yılanların Öcü’yle başlayan üçlemesinin bu ikinci kitabında, “Yoksulluğun gözü kör olsun” dedirtiyor okura. Gücün parayla ölçüldüğü bir dünyada ve işlerin kayırmayla, rüşvetle görüldüğü bir ortamda köylü olmanın, yoksul olmanın ne anlama geldiğini dile getirirken, insanlığın bu acınası haline sanki bir ağıt yakıyor.
Yılanların Öcü’nde başını gösteren yılanlar, Irazca’nın Dirliği’nde zehirlerini akıtıyor.

IRAZCA´NIN DİRLİĞİ OKUYUCU YORUMLARI

“Zulüm ve haksızlığa boyun eğmeyen ve herkese örnek olması gereken bir Anadolu kadınını çok güzel işlemiş.”

“Üçlemenin, Yılanların Öcü´nden sonraki kitabı olan Irazca’nın Dirliği kitabını da, kullanılan yöresel şiveyle anlatıma aşina olduğum için kısa zamanda okudum. Bu kitapta da Irazca ve ailesinin Muhtar la çekişmeleri devam etmektedir. Yoksulluk ve yoksulluğun getirdiği problemler bütün açıklığıyla göz önüne serilmektedir.” 

“Mükemmel bir kitap… Yılanların Öcü, Irazca’nın Dirliği ve Kara Ahmet Destanı edebiyatımızın nehir roman örneklerinden. Bir çırpıda okuyacaksınız. O insanların ezilmişliklerini, yaşamlarını iliklerinizde hissedeceksiniz. Kara Ahmet Destanı’nı da sipariş verdim okumak için sabırsızlanıyorum.”

“Tam olarak mis gibi köy kokan ve toplumsal sorunlara dikkat çeken bir kitap. Baykurt kitapta eğitimci yönünü de ortaya koyarak kara cahilliğin sonuçlarını da vurguluyor.”

IRAZCA´NIN DİRLİĞİ KİTABINI İNDİR

Kitabı indirmek için üstteki “İNDİR” butonunu kullanın. Butona tıkladıktan sonra sayfa sizi 5 saniyelik reklam sayfasına yönlendirecektir. 5 saniye bekledikten sonra “GEÇ” butonuna tıklayarak kitabın bulunduğu diske yönlendirileceksiniz. Keyifli okumalar.

 

Yorumlar (1 Yorum)
MEHMETQ
MEHMETQ #
- 19:11

TEŞEKKÜRLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara