☰ Menü

Fakir Baykurt – Köygöçüren PDF İndir

Fakir Baykurt – Köygöçüren PDF İndir

Susuzluktan kavrulan bir köydür Kantarma. Toroslar keser yağmuru; ne toprak suya kavuşabilir ne de gariban köylüsü doğru dürüst ekmeğe aşa… Bir gün, köy muhtarı Musa ile durmadan çekiştiği dostu Hıdır’ın cahil cesaretiyle giriştiği bir teşebbüs sonucunda, olacak bu ya, Büyük Başkan Kantarma’yı ziyaret eder. “Dileğiniz nedir?” diye sorar köylüye. Hıdır “su” der, başka bir şey demez. Destekler onu köy ahalisinin bir kısmı. Diğerleri ise Kuran kursu açılsın ister; budur dünyadaki tek önemli (!) dilekleri. Büyük Başkan her iki dileği de geri çevirmez. Tez zamanda köyde Kuran kursu açılır, bir de hoca atanır. Su çalışmaları ise kaplumbağa hızıyla, ite kaka ilerler. Şaşı bir mühendis görevlendirilir sonunda bu iş için. Şaşı, hem de biraz pısırık… Geç de olsa, makineler getirilir, sondaj yapılır ve nihayet su fışkırır topraktan. Ne var ki, su acıdır. Toprağa, Kantarma köylüsüne hayat vereceği yerde, dert olur. Bir anlamda bu acı su, sonun başlangıcıdır…

Fakir Baykurt bu romanında, aklın yolunun her zaman bir olmadığını gösteriyor bize. Çıkarlarını her şeyin önüne koyan, arkası sağlam kaymak tabakanın bürokrasiden nasıl yararlandığını; diğer yandan, zaten yoksulluktan belini doğrultamayan cahil köylünün, bir de araya ikilik girdiğinde, onlar karşısında nasıl ezildiğini anlatıyor.

KÖYGÖÇÜREN OKUYUCU YORUMLARI

“Okumaya doyamadığım bir eser. Yazar bürokrasi ile kırsal kesim arasındaki uçuruma güzel neşter vurmuş.Okumaya değer bir eser.”

“Anadolu köylüsüne dair çarpıcı bir eser. Fakir Baykurt Anadolu topraklarının yetiştirdiği nadir değerlerden biri.”

“Kaplumbağalar da olduğu gibi bu kitapta da köy gerçeği var. Köylüsü sevdası peşinde,ama devlet ne yapıp ediyor elinden alıyor köylünün.Demokrasi,adalet, devlet kavramları;güçlü zayıf karşıtlığı varilmiş.Haksızlığa mücadele etme.. Tavsiye ederim. Bazılarımızın gözü açılacaktır.”

“Köy kökenli yazarlardan, kırsal yaşamı ve kırsal dili eserlerinde başarıyla yansıtan Fakir Baykurt’un köy yaşamının başka bir kesitini anlattığı eserinde kantarma köyünün su için didinirken hem kendi aralarındaki ayrılığı hemde yurtlarından olmalarını başarılı ancak fazla cinsel ayrıntıya kaydığı uzun soluklu bir eser…”

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara