☰ Menü

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF İndir

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF İndir

Ricardo Coler – Kadın Krallığı PDF İndir

Burada evlilik denen bir kurum yok. Bu kadınlara göre gayet gereksiz bir kurum.
Neden bütün ömürlerini tek bir erkekle geçirsinler ki?
Toplumda erkek ast ve yetkisiz.

Erkekler, ne yaşadıkları evin ne de bölgedeki herhangi bir malın sahibi olamazlar. Sadece kadınlar için çalışabilirler.
Kadınlar, kalacakları yer ile beslenmeleri için gereken yiyeceklerin temininden ve çocuklarının eğitiminden sorumlular. Ekonominin bekçileri onlar. Ailenin bütün mal varlığı sadece kadınlarda.

Yasal olarak kadınlar her türlü avantaja sahipler: Soyadı vermek, miras almak gibi haklar kadınlara ait.
Kız çocukları anaerkil bu toplumda çok önemli çünkü soyun devamı kız çocuklarla sağlanabilir.
Bilinmedik ve şaşırtıcı bir dünyaya yolculuk yapan Arjantinli gazeteci Ricardo Coler, Çin’in güneyine giderek Mosuolar ile birlikte yaşadığı iki ayı anlatıyor. Son anaerkil toplum olarak adlandırılan Mosuolar’ın kadın egemen dünyasını tanımaya hazır mısınız?

Kadın Krallığı Okuyucu Yorumları

“Kadın egemen toplumun yaşam şekline ve ritüellerine bizim için ütopya gibi görülen bir bakış.”

“Böyle bir toplumun olması gerçekten ilginç ancak yazar daha akıcı bir dille anlatabilirdi. Sürekli tekrarlarla sıkıcı bir kitap olmuş.”

“Enterasan, ilgi ve merak uyandıran bir kitap. Çin’in güney bölgesindeki kadınların yaşamı anlatılıyor”

“Konusu oldukça ilginç. Yazarın kullandığı dil pek akıcı değil. Çok fazla tekrara yer verilmiş. Yine de konusu sebebiyle kendini okutan bir kitap. İnternette arama yapıldığında yazarın çektiği fotoğrafları bulabiliyorsunuz ama kitabın arkasına da küçük bir bölüm olarak basılabilirdi. Kalın bir kitap değil, kısa sürede bitiyor. Değişik kültürler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için tavsiye ederim. İyi okumalar.”

“Kadınların egemen olduğu bir toplumda yaşam nasıl olurdu? Kitap bunun cevabını arıyor. Yazar Çin’de yaşayan Maouların arasında gözlem yaparak anaerkil toplumu incelemiş. Örnekler daha detaylı olabilirdi . Detaylandırılamamasında yazarın erkek olması ve Maoların kapalı bir toplum olmasından kaynaklanıyor olabilir. Kadınların egemen olduğu bir dünya ile tanışmak ilginç bir deneyim.Sosyal tüm haklar kadına ait, erkeklerin adı yok. Ancak toplumun en çalışkan ve üretken elemanıda yine kadınlar. Kadınların olduğu bir dünyada barış,emek ve özgürlük var. Keyifli okumalar….”

Kadın Krallığı Kitabı İndir

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara