☰ Menü

Martin Bernal – Kara Atena PDF İndir

Martin Bernal – Kara Atena PDF İndir

Eski Yunan Uydurmacası Nasıl İmal Edildi?

Martin Bernal, bu kitabında “eskiçağ modeli” adını verdiği tarihsel-kültürel modelin 19. yüzyılın başına kadar geçerliliğini koruduğunu; oysa, Yunan tarihinin okullarda öğretilen versiyonunun ancak 1840 ve 1850’lerde geliştirildiğini; 19. yüzyılda Kuzey Avrupa ırkçılığının patlamasıyla birlikte “özgün Avrupa uygarlığının beşiği Yunanistan” efsanesinin ortaya atıldığını ve Yunanistan’ı oluşturan Avrupa dışı unsurların yok sayılmaya başlandığını belirtmektedir.

Bernal’in Avrupamerkezciliğe çok güçlü darbeler vuran ve alanında çığır açan bu önemli eserini Özcan Buze’nin Türkçesiyle okura sunuyoruz.

Kara Atena Okuyucu Yorumları

“Kitap içerik olarak fazlasıyla dolu. Ancak okurken sürüklemiyor.Belki de Felsefe ile mitolojinin harmanlanması olduğu için olabilir. Okumaya değer mi; evet değer. Sakin kafayla yavaş yavaş okunmalı…”

“Yunan ve Mısır mitolojilerine hakim değilseniz epey zorlayıcı bir kitap. Yine de yunan hayranlığının temellerinin yakın zamanlarda atılmış olduğunu ayrıntılarıyla öğrenmek epey ilgi çekici.”

“Gerçeklere bir de farklı bir perspektiften bakalım, şimdiye kadar okuduklarımızı bir kenara bırakmamız gerekebilir.”

“Güzel bir eser, Antik yunan uygarlığının tamamen fikir ve tezlerinin çalıntı olduğunu net delilleriyle ispatlayan bir kitap.”

Kara Atena PDF İndir

Yorumlar (2 yorum)
Can Avar
Can Avar #
- 10:11

Teşekkür ederiz

Mehman
Mehman #
- 13:16

Teşekkür ederim, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara