☰ Menü

Tarih Boyunca Kent – Lewis Mumford PDF İndir

Tarih Boyunca Kent - Lewis Mumford PDF İndir

Tarih Boyunca Kent – Lewis Mumford PDF İndir

Ütopyaların merkezinde hep bir kent tasarımı bulunmasına şaşırmalı mıyız? Kentin aracılık ettiği süreçler, yerine getirdiği işlevler ve insan hayatı üzerindeki etkileri düşünüldüğünde bu hiç şaşırtıcı değil. Elbette kent sadece maddi yapılardan ibaret değildir. Fiziksel bir bütünlüğe ve somutluğa sahip en büyük toplumsal birim olmasının yanı sıra, kent geniş bir toplumsal ilişkiler ağının hem yaratıcısı hem de düğüm noktasıdır. Göçebenin kışlağından ve köyden farklı olarak, insanın “kendisi gibi olmayan” ile, “yabancı” ile karşı karşıya geldiği, ilişki kurduğu ve birlikte yaşadığı yerdir. Rousseau’nun deyişiyle, “köyü, kasabayı evler oluşturur, kenti ise yurttaşlar.”

Öyleyse, Platon’dan Thomas More’a, Fourier’den bugüne, daha iyi bir dünya düşlemeye girişenlerin, hayallerini somutlaştırıp ayrıntılandırırken öncelikle bir kent tasarlamakla işe başlamalarına şaşırmamalı.

Kent planlamasından, kültür ve sanat tarihine, teknolojiden, toplumsal eleştiriye uzanan geniş bir alanda çalışmış olan Amerikalı düşünür Lewis Mumford’ın başyapıtı, Tarih Boyunca Kent, işte bu ihtiyacı karşılama doğrultusunda atılmış ilk ve dev bir adım.

Tarih Boyunca Kent Okuyucu Yorumları

“Karşılaşmalar kentte olur ve kentin dönüşümü için bu kitap tavsiye edilir.”

“Geçmişten günümüze ‘kent’ kavramını anlatan kapsamlı bir kitap. Memnun kaldım. Tavsiye ederim.”

“Anlatımı akıcı, güzel ve okunası bir kitap. Kent araştırmaları için satın aldım ve memnun kaldım.”

“Modern şehirciliğin oluşması sonucunda kentlerin devasa bir sanayi çöplüğüne dönüştüğü, insanların bireylere bölündüğü ve her şeyin tüketim ve üretimden oluştuğu gerçeğini acımasızca yüzüne çarpan bir eser.”

Tarih Boyunca Kent PDF İndir

Yorumlar (1 Yorum)
Can Avar
Can Avar #
- 17:15

Teşekkür ettim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara